История на детската мода
Детската мода е направила първите си плахи стъпки преди повече от 200 години. Тя се е родила в Англия и започва с призива на Жан-Жак Русо "Назад към природата". Родителите решили, че не трябва да обличат децата като възрастните и да им развалят най-хубавите години. Така сакото замества тясната офицерска униформа. Момичетата се избавят от тиранията на корсетите и неудобните кринолини - отсега нататък те заедно с малките англичанки ще носят свободни мусулинови роклички с коланче.
Увлечението по новите, удобни и леки дрехи направило живота на децата значително по-лек. Малко по-късно момчетата с удоволствие ще възприемат широките матроски панталони и модерните до наши дни матроски яки. Косите вече не се задушават под перуки, а свободно се спускат по рамената. Така е било в 80-те години на 18 век...
А дотогава дрехите не щадели и децата. Пеленачетата били обвивани като мумии. Смятало се, че така детето няма да настине или да се нарани. Освен това пелените трябвало да ограничават движенията - родителите били убедени, че движението в тази възраст деформира костите...
Едва след Първата световна война, когато съвременните понятия за хигиена и здраве започват да си пробиват път, новородените "официално" получили правото да движат ръцете и краката си. Вместо омразните пелени започнали да им плетат детски дрешки, и непременно за момичетата розови, а за момчетата - сини.
За по-големите деца освобождението от тиранията на дрехите идва след Френската революция, с утвърждаването на стила “Ампир”. Още от 1807г. на момичетата се позволявало да носят рокли до коляното - с тайни панталончета, които кокетливо се показвали под рокличките. След 1845г. момичетата вече носели под кринолините поли, а момчетата изглеждали като момичета - носели къси туники, под които се виждали панталончета, също украсени с вълнички. Освен това носели обувки с висок ток, а по-късно - руски ризи и шотландски полички.
От 1869 до 1875 г. момичетата, а и техните майки, трябвало да носят смехотворна конструкция от слонова кост или възглавничка под многочислените гънки и вълни на полата, а над всичко това - жакет, който да придаде на жената "напълно благоприличен" вид.
В средата на 19 век се появили детски дрехи, които и досега са любими и модерни - матроските костюмчета.
Към 1890 година дамите още се защитавали от слънчевите лъчи с помощта на широкополи шапки и кокетни чадърчета, но и възрастните и децата вече започнали да се наслаждават на слънцето и на разходките по брега на морето. Настъпва времето на целомъдрените бански костюми с дълги ръкави и крачоли, а също и туники. Спортът започва да става част от живота и пред децата се открила невиждана свобода.
В миналото един шивач е трябвало да облича не само членовете на семейството, но и куклите на децата - те задължително трябвало да бъдат облечени като хората. Но през втората половина на 19 век започва бурно да се развива леката промишленост и търговците обръщат все по-голямо внимание на детската мода. Появили се магазини за детски дрехи и веднага започнали да процъфтяват. Даже високата мода се заинтересувала от този проблем.
Първият детски моделиер е Жанна Ланвен – първата жена, отворила вратите в света на Haute Couture. На нейните клиентки правело впечатление, че обожаемата й дъщеря Маргарита е винаги прекрасно облечена и те я уговорили да шие и за техните деца.
Безумието на 20-те години на 20 век освобождава и родителите, и децата от тиранията на "общоприетите норми" при дрехите. "Американската рокля" - ефирната рокличка с две отверстия за ръцете и късата пелерина стават писък на модата. Талията е свободна, краката - открити, леката тъкан гали кожата. Но най-голямата промяна започва след Втората световна война. Момичетата за пръв път обличат панталон. Равноправието между половете в сферата на дрехите засяга и детската мода.
Днешните деца обичат детайлите - джобчета, копчета, ципчета, но обичат и удобството. Момичетата отново се насочват към романтичните роклички, а момчетата бягат като от огън от всичко, което според тях е “момичешко”. Както е било винаги, родителите се стремят да обличат децата си красиво и да им развият добрия вкус.
Последни модни тенденции
Кликни тук, за да разгледаш новите колекции на DINO:
United Colors of Benetton -
дрехи, с които се скача удобно
Свобода на духа и движенията в детската мода
Ярко, весело и удобно - това са трите основни характеристики на детската мода в колекцията на италианската марка United Colors of Benetton. Актуалните цветове за сезона са синьото, жълтото, розовото, оранжевото. Паралелно с това в колекцията присъства и по-спокойна гама, преимуществено за подрастващите момчета: кафяво, пясъчно, бордо.
Характерен елемент за цялата колекция е, че болшинството от вещите са представени в няколко цвята. Специално за малките дами акцентът е върху контраста ефектно палто в един цвят и различни чорапогащи.
Правило второ: детето трябва да се чувства удобно. Всички дрехи са в спортен стил. Материалите са подбрани така, че да спомагат свободните движения, тичането и скачането. Италианците са се постарали материите да се поддават на многократно изпиране и почистване.
Трикотажът е универсален, представен в качеството на разнообразни джемпъри. За момичетата пухести пуловери в нежни тонове, яркорозови с ефекти, спортни с ромбове и остро деколте, черно-бели с апликации във вид на голяма цифра "5".
Пуловерите за момчета са гладки с печатни символи, двуцветни, от дебела прежда. За студената зима се предлагат разнообразни модели жакети и палта. Особено красиви са късите палтенца за момичета с ярки цветове, украсени с апликации на цветя. Към тях вървят модни аксесоари: нежни шалчета, розови на цветя, с апликации, в оранж. Чанти, шапки, кепета, чадъри - всичко е по детски забавно, но модно. Детската мода на Benetton не отстъпва на тази за възрастните. Но е по-радостна и демократична.
Червеното е акцент в гардероба на кокетните малки госпожици. Понякога то е само като акцент в аксесоарите към облеклото, друг път е просто детайл от дрехата. Червени могат да бъдат полите или блузите, пуловерите или якетата. Такива са тенденциите при "Бенетон". А най-смелите майки могат да облекат дъщеричките си от главата до петите в алената тоналност. Такива модели предлага дизайнерката Илона Шаламанова.
Червеното присъства във всичките си нюанси - доматено, оранжево-червено, огнено, кофяво-червено, розово-червено или цикламено-червено. Важното е да присъства в облеклото.
Материите са памук, вълна, дори денимът е в тази тоналност. Силуетът е доста изчистен. Полите са много къси или много дълги, но неизменно прави. Блузите са с минимум детайли.
|