Не са много хората, запознати с изобразителното изкуство на България. Едва ли можете да изредите десетте най-известни български художници, но името на Владимир Димитров – Майстора сте чували. Картини на Владимир Димитров – Майстора сте виждали. Той е избран за един от великите българи в кампанията „Великите българи“.
Владимир Димитров – Майстора заема престижното, без да забравяме условността на допитването, 19-то място. Той ще бъде и втората личност от 100-те велики българи, която ще представим в нашия сайт.
Майстора е роден на 1 февруари 1882 година в село Фролош. Родителите му са бежанци от Македония. През 1889 година се преместват да живеят в Кюстендил, където сега има художествена галерия, носеща неговото име. Негови съграждани, забелязали таланта му, събират средства и го пращат да учи в София в тогавашното Художествено индустриално училище.
Първата му самостоятелна изложба е през 1903 година. Така е поставено началото в развитието на изобразителното изкуство в Кюстендил.
В първите му стъпки в изкуството за него са присъщи портрети и пейзажи.
По време на Първата световна война е записан като художник в състава на Рилската дивизия.
В картините си от войната той пресъздава българското участие в нея и живота на фронта. Някои от картините му през този период носят имена като: „Ранени“, „Инвалиди“, „Завръщане от фронта“.
Творбите му са насочени към разкриване характера на българина. Владимир Димитров – Майстора с интерес описва вътрешните състояния и настроения на образите, които рисува.
Художникът е обичал силно творчеството на писателя Лев Николаевич Толстой и е изградил страстта си към хуманизма, следвайки философията му.
Голяма част от живота си Майстора прекарва в кюстендилското село Шишковци (1924-1951 година).
Въпреки безспорния си талант и успех на изложбите и картините си, Владимир Димитров умира в нищета. Всъщност тава е характерно за голяма част от великите художници. Те живеят и умират в недоимък, а след смъртта им картините им се оценяват на хиляди и милиони долари.
Художникът умира на 24 септември 1960 година в София.
Негови картини сега са изложени в галерии в Будапеща. Рим, Виена, САЩ.
Най-много творби на Майстора има в галерията „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил. От 3180-те творби на общо 585 автора цели 1357 са на този велик българин.
Велик не само според нашите гласувания в кампанията „Великите българи“.
|